Znaleźć Drogę

Z czego wynika natłok i gonitwa myśli przed snem?

.

Z czego wynika natłok i gonitwa myśli przed snem?

W tym artykule poruszymy temat, który dotyka wielu z nas – natłok  myśli przed snem. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że gdy leżysz w łóżku, przygotowany do zasypiania, myśli zaczynają skakać jak króliki? To zjawisko jest całkiem powszechne i dotyka wielu z nas. Ale z czego wynika ta gonitwa myśli przed snem?

Zasób 1
natłok myśli, gonitwa myśli przed snem

Gonitwa myśli przed snem – przyczyny

Natłok myśli przed snem to częsty problem, który utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu.  Może też prowadzić do problemów z koncentracją w ciągu kolejnego dnia.

To stan, w którym umysł generuje dużą liczbę myśli w krótkim czasie. Myśli te mogą być związane z różnymi tematami, takimi jak codzienne obowiązki, problemy osobiste, czy plany na przyszłość. Mogą być również natrętne lub negatywne.

Co może powodować taką sytuację? Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego to właśnie w nocy te sprawy zdają się być bardziej uporczywe? To dlatego, że w ciszy nocnej nasze myśli mają przestrzeń do rozkwitania. Istnieje wiele przyczyn, które mogą przyczyniać się do problemów ze snem. Oto niektóre z nich:

ZNALEŹĆ DROGĘ

Niedokończone sprawy dnia

Gonitwa myśli przed snem, zwłaszcza związana z niedokończonymi sprawami dnia, wynika z naturalnej skłonności naszego umysłu do analizy i refleksji.  Niezależnie czy to niedokończone projekty w pracy, nieodebrane telefony czy listy zakupów, te drobne, nierozwiązane kwestie potrafią stać się olbrzymią przeszkodą w drodze do spokojnego snu. Przewijasz w umyśle listę zadań, zastanawiając się, czy wszystko zostało zrobione, czy może coś umknęło. To trochę tak, jakbyś miał otwarte karty na pulpicie swojego umysłu, nie pozwalając sobie na zasypianie w spokoju.

Planowanie przyszłości

Planowanie przyszłości często dołącza do gonitwy myśli, które potrafią zawładnąć naszym umysłem tuż przed snem. Kiedy świat zwalnia tempa, a my zanurzamy się w spokoju nocy, nasz umysł często zaczyna pracować nad projekcjami jutra. To naturalna reakcja na współczesne życie, gdzie tempo zmian i oczekiwania stawiane przed nami sprawiają, że chcemy kontrolować i organizować przyszłość. Chcemy być gotowi na nadchodzący dzień, być krok do przodu. Często snujemy również wyimaginowane wizje, które zwyczajnie łatwiej jest wtedy snuć – “Od jutra się odchudzam”, “Jutro z samego rana idę na siłownie”, “Jutro przeznaczę czas na x,y,z”. Dotyczą one przyszłości, która po całej nocy może się diametralnie zmienić – ile razy tuż po przebudzeniu, miałaś ochotę ze wszystkiego zrezygnować? Natłok myśli przed snem, związany z planowaniem przyszłości, jest formą próby ratowania siebie – niestety, często jest również zwykłą prokrastynacją.

Niezaspokojona ciekawość

Uczucie niezaspokojonej ciekawości, które aktywuje się przed snem, to efekt naszej skomplikowanej natury ludzkiej. Jako istoty zdolne do myślenia i refleksji, nasze umysły są programowane do poszukiwania wiedzy i zrozumienia. Przed snem, gdy opadają zasłony codziennego zgiełku, zaczynamy rozważać niewyjaśnione, zadawać pytania, które zwyczajnie zatraciłyby się w szumie dnia. Ta niezaspokojona ciekawość staje się natłokiem myśli, prowokując nas do analizy życiowych wyborów, nieznanych obszarów czy ukrytych pragnień, skutecznie opóźniając sen. To piękna, choć wyzwalająca natłok myśli, strona ludzkiej natury, która sprawia, że każda noc jest okazją do odkrywania nowych horyzontów, nawet tych ukrytych w nas samych. Jest to spowodowane wypełnionym po brzegi kalendarzem lub brakiem umiejętności zatrzymania się – skoro za dnia nie przeznaczymy na to czasu, umysł robi to za nas – w nocy, gdy wszystko zwalnia.
ZNALEŹĆ DROGĘ

Ten wpis należy do jednej z kategorii bloga psychologicznego Znaleźć Drogę. Przejdź do strony głównej, aby wyświetlić artykuły ze wszystkich kategorii.

Image by Freepik

ZNALEŹĆ DROGĘ

Zachęcamy Cię do regularnego odwiedzania naszej strony, gdzie systematycznie publikujemy nowe artykuły.
Bądź otwarty na nowe idee i rozwijaj swoje umiejętności. Wierzymy, że osiągniesz to, czego pragniesz.

Scroll to Top